Jak se používají odmašťovací prostředky
Oleje a maziva dočasně chrání povrch kovů před korozí během skladování a zpracování. Trvalou ochranu proti korozi však nabízí pouze povrchová technologie . Díky různým druhům a tloušťkám povlaků chrání kov před vnějšími vlivy. Předpokladem k tomu je, že povrchy jsou čisté a bez mastnoty. Z tohoto důvodu se jako součást předúpravy povrchu používají odmašťovací prostředky. Jak k tomu dochází, si dále popíšeme.
Proč je nutná předúprava povrchu?
Každý proces povrchové úpravy zahrnuje přípravu povrchu. Aby bylo možné zpracovávat kov, jsou zapotřebí tvářecích a chladicích maziv. Materiály jsou navíc často konzervovány za pomocí antikorozních olejů. Ty fungují tak, že se rovnoměrně rozprostírají po povrchu a pevně k němu přilnou. Tím se zabrání, aby se vlhkost a kyslík ze vzduchu dostaly do kontaktu s povrchy.
Mají-li na být na povrch kovů nanášeny konverzní vrstvy, nátěry nebo galvanické nátěry, musí být příslušné procesní chemikálie schopny bez omezení proniknout do všech oblastí povrchu. Přilnavost olejů a tuků pocházejících ze zpracování kovů by blokovala povrch a kontaminovala vstupní materiály. Povrchová předúprava proto zajišťuje odstranění rušivých adhezí z kovu. Pro čištění povrchů jsou k dispozici různé odmašťovací prostředky a procesy.
Jak se od sebe odmašťovadla liší?
V zásadě se používají tři typy odmašťovacích prostředků:
- organická rozpouštědla
- vodní čisticí roztoky
- čističe na bázi enzymů
Organická rozpouštědla jsou schopna se zcela smísit s tuky a zadržet je. Tyto odmašťovací prostředky působí velmi rychle i při nízkých teplotách. Ve většině případů se odpaří, aniž by zanechávaly zbytky spolu s absorbovanými látkami. Mohou však také kontaminovat životního prostředí, ohrožovat zdraví zaměstnanců a přispívat ke globálnímu oteplování. I když to lze složitými systémy odsávání a čištění vzduchu snížit, nelze se tomu nikdy úplně vyhnout. Tato nevýhoda znamená, že přes jejich vysokou účinnost se organická rozpouštědla používají stále méně.
Odmašťovací prostředky na vodní bázi jsou stále důležitější. Ve vodních roztocích se povrchově aktivní látky vážou na tuky a distribuují je ve vodě. Povrchově aktivní látky jsou chemické sloučeniny, které mají v molekule hydrofilní a oleofilní část. Pomocí posledně jmenovaných na sebe vážou molekuly tuku. Druhá část způsobí, že se vše smísí s vodou. Tento proces často probíhá při zvýšených teplotách. Proto se snažíme dodávat čisticí prostředky, které jsou účinné i při nízkých teplotách.
Jaké procesy se používají při předúpravě povrchu?
Odmašťovací prostředky se na kov nanášejí buď stříkáním nebo máčením. Velmi zřídka se odmašťování provádí ručně pomocí hadříků a kartáčů. Při nástřiku proudí čisticí prostředek pod vysokým tlakem tryskami na kovový povrch, přičemž chemický účinek je podporován mechanickými silami. Dochází k rozpuštění i odstranění mastných nečistot. Z důvodů udržitelnosti se použitý čisticí roztok ve většině případů shromažďuje a přečišťuje. Poté jej lze znovu použít. Recyklací aktivně snížujeme množství odpadu a spotřebu chemikálií.
U kovových dílů se složitými obrysy, otvory a závity nelze stříkáním dosáhnout všech oblastí povrchu obrobku. Poté se používají metody ponoření. Díly se ponoří do přiměřeně velkých nádob naplněných odmašťovacím roztokem. Čištění zabere trochu více času. Může být urychlena cirkulací roztoku, pohybem dílů nebo pomocí ultrazvuku. Při recirkulaci může část kapaliny procházet čističkami. To vede k delší životnosti, snížení odpadních vod a úspoře procesních chemikálií.
Jak se odstraňují zbytky odmašťovacího prostředku z obrobků?
Předúprava zahrnuje procesy oplachování a sušení. Pokud by zbytky odmašťovacího prostředku nebo vody zůstaly na povrchu obrobku a zaschly, nemohly by být následné procesy povrchové technologie provedeny v požadované kvalitě. Nátěry by se mohly odlupovat, konverzní vrstvy by se mohly tvořit neúplně, mohlo by dojít k defektům laku. Aby tomu bylo zabráněno, musí být odmašťovací a čisticí prostředky z povrchu zcela odstraněny pomocí oplachovacích procesů.
Proplachování probíhá v několika fázích. Nakonec se používá plně demineralizovaná voda, protože v pitné vodě se rozpouštějíi minerály, které by na povlak působily rušivě. Aby se snížila spotřeba vody, proces téměř vždy probíhá v oplachové kaskádě. Jak obrobky procházejí nádrží za nádrží, voda proudí opačným směrem. DEMI voda se přivádí do poslední nádrže. Když dorazí do první vany, je stále dostatečně čistá, aby se rozvinul její oplachový účinek.
Shrnutí: Odmašťovací prostředek při přípravě povrchů
Zpracování kovů zanechává na obrobcích mastné a mastné zbytky, které rušivě působí na technologii povrchu. K odstranění těchto nečistot se používají odmašťovače. To je předpokladem pro provádění dalších procesů povrchové úpravy v souladu s kvalitou.
Odmaštění je tedy součástí povrchové předúpravy. Předúprava se obvykle provádí postřikem nebo máčením. Jako odmašťovací prostředky se používají organická rozpouštědla a vodní čisticí prostředky na bázi povrchově aktivních látek nebo enzymů.